Friday, Nov 22nd

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Historia Fakty Polsko-żydowska niepamięć

Polsko-żydowska niepamięć

Email Drukuj PDF
Kazimierz Wielki

Hipertrofii polskiego sumienia skrupulatnego towarzyszy brak elementarnej wiedzy na temat tysiącletniej obecności Żydów w Polsce. Przeciętny obywatel RP wie, że do II wojny światowej Żydzi stanowili znaczny odsetek naszego społeczeństwa. W sferze publicznej bardzo wiele miejsca poświęca się unicestwieniu świata Żydów polskich. Mało kogo natomiast zajmuje kwestia, co sprawiło, że ów świat nie gdzie indziej, a właśnie tu zaistniał. Jest prawdziwym paradoksem, że w kraju, który przez wieki stanowił azyl dla ściganych przez nienawiść wygnańców, przestrzeń publicznej debaty o polsko-żydowskich relacjach wyznacza wyłącznie dokonane przez Niemców ludobójstwo. Charakter i skala tej zbrodni odsunęły w cień wszystko, co działo się Żydami wcześniej. Warto jednak podkreślić oczywistość, która dzisiaj bardzo często uchodzi uwadze zagranicznych dziennikarzy: Holokaust stanowi fragment historii stosunków żydowsko-niemieckich, nie żydowsko-polskich.

POLSKO-ŻYDOWSKA NIEPAMIĘĆ - cały artykuł

Od stycznia 2008 roku Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" (Let’s Reminisce About Witold Pilecki). Komitet Obywatelski Miasta Koszalina należy do uczestników tej apolitycznej inicjatywy obywatelskiej. W związku z przypadającym w 2011 roku - 110. jubileuszem urodzin Witolda Pileckiego, fundacja chce zebrać milion podpisów pod petycją w sprawie ustanowienia 25 maja - rocznicy zamordowania Ochotnika do Auschwitz - europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Szczegóły pod adresem: www.michaltyrpa.blogspot.com

Michał TYRPA, prezes Fundacji Paradis Judaeorum z siedzibą w Krakowie. Inicjator obywatelskiej akcji akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu", od wielu lat podejmuje starania o ustanowienie dnia 25 maja, w którym przypada rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego, Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem na terenie Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież