Tuesday, Nov 19th

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Koszalinianie Honorowi obywatele Alfabet Jana Pawła II

Alfabet Jana Pawła II

Email Drukuj PDF
Papiez

Dorobek pisarski Jana Pawła II jest ogromny. Podczas 26 lat 5 miesięcy i 16 dni swego pontyfikatu, jednego z najdłuższych w historii papiestwa (dłużej byli papieżami tylko sam św. Piotr i Pius IX), ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie. Wygłaszał przemówienia i homilie podczas kanonizacji 478 świętych (w tym 9 Polaków oraz dwóch świętych związanych z Polską), beatyfikacji 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków) oraz 104. podróży apostolskich (w tym 8 do Polski), podczas których odwiedził 132 kraje oraz około 900 miejscowości i wygłosił 2400 przemówień. Przez te lata spotkał się z wiernymi na ponad 1020 audiencjach generalnych.
Ogromne dziedzictwo myśli Jana Pawła II to niewyczerpane źródło dla tych, którzy poszukują mądrości życiowej i wiedzy opartej na autorytecie uniwersalnym, uznawanym na wszystkich kontynentach, wśród ludzi innych religii i przy całym zróżnicowaniu kulturowym współczesnego świata. Papież na wiele tematów wypowiadał sie niejeden raz, zawsze ujmując je w równie oryginalny sposób, choć za każdym razem przedstawia je w innym ujęciu lub ukazuje z innej perspektywy.
W niniejszym opracowaniu, autorskim a przez to subiektywnym, wykorzystano dokumenty papieskie (encykliki, listy i adhortacje apostolskie itd.), homilie, przemówienia, rozmowy, relacje, książki, wywiady i inne dostępne źródła. Dla lepszej przejrzystości zrezygnowano jednak z przytaczania nazw źródłowych. Alfabet, ktory jest w ciągłym opracowaniu, a nowe hasła są dopisywane sukcesywnie, ma przede wszystkim zachęcić do samodzielnego zapoznania się z bogactwem myśli Jana Pawła II.

ALFABET JANA PAWŁA II - cały artykuł

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież