Tuesday, Nov 19th

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Koszalinianie Honorowi obywatele Jan Paweł II w Koszalinie - homilia, przemówienia, rozważania

Jan Paweł II w Koszalinie - homilia, przemówienia, rozważania

Email Drukuj PDF
Jan Paweł II

Od Koszalina rozpoczął Jan Paweł II w 1991 roku czwartą podróż do Polski, ale pierwszą do Polski nowej, do - jak sam to określił - "suwerennego narodu i społeczeństwa". Hasło pielgrzymki "Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście", wyrażało wszystko, co papież chciał przekazać Polakom u progu niepodległości i pierwszych kroków na drodze do demokracji - radość z odzyskanej wolności, ale także niepokój o przyszłość, o sposób jej zagospodarowania.

Zbiór papieskich wypowiedzi zawiera dziesięć tekstów, bez których znajomości nie można w pełni zrozumieć sensu papieskiej obecności w Polsce i w Koszalinie w 1991 roku. Podczas trwającego dobę pobytu w Koszalinie, Jan Paweł II wygłosił jedną homilię, niezwykle ważną, omawiającą Dekalog Dziesięć Przykazań Bożych, który - przyjęty przez chrześcijaństwo - jest fundamentem etycznym cywilizacji zachodniej.

Papież wygłosił również trzy przemówienia - powitalne na lotnisku, podczas ceremonii poświęcenia budynku seminarium duchownego oraz na lotnisku w Zegrzu podczas spotkania z Wojskiem Polskim. Oprócz wypowiedzi oficjalnych, niezwykłą wartość mają także rozważania papieskie, podejmowane zwykle już po zakończeniu sakralnej części spotkania - końcowe pozdrowienie zgromadzonych na Mszy świętej przy kościele Ducha Świętego oraz rozważanie po zakończeniu modlitwy różańcowej w koszalińskiej katedrze.

Zbiór zawiera również wystąpienia innych osobistości - wygłoszone na lotnisku w Koszalinie-Zegrzu przemówienia powitalne Lecha Wałęsy oraz kardynała Józefa Glempa, powitanie Jana Pawła II przez biskupa Ignacego Jeża podczas Mszy świętej przy kościele Ducha Świętego, a także przemówienie biskupa polowego Wojska Polskiego Sławoja L. Głódzia na spotkaniu z Wojskiem Polskim.

JAN PAWEŁ II W KOSZALINIE - HOMILIE, PRZEMÓWIENIA, ROZWAŻANIA <---> czytaj cały artykuł

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież