Tuesday, Nov 19th

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Koszalinianie Kultura Zmarła Kasia Sobczyk

Zmarła Kasia Sobczyk

Email Drukuj PDF
K. Sobczyk

W Warszawie w hospicjum św. Krzysztofa na Ursynowie zmarła dziś w wieku 65 lat koszalinianka Kasia Sobczyk. Pozostawiła nieśmiertelne przeboje: Mały książę, O mnie się nie martw, Trzynastego, Nie bądź taki szybki Bill, Biedroneczki są w kropeczki...i wiele innych utworów, które na trwale weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.

Katarzyna Sobczyk (właściwie Kazimiera Sawicka) debiutowała w 1961 w Koszalinie jako wokalistka amatorskiej grupy Biało-Zieloni, która działała przy Wojewódzkim Domu KUltury. W szkole muzycznej zaczęła występować z chórem Collegium Musicum, koncertując w Polsce i za granicą. Kariera muzyczna zaczęła się od występów z gitarą i piosenki "Sekwana zakochana". W okresie studiów występowała z zespołem Lelul Polelum[2]. W latach 1964-1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki. Od 1979 roku przebywała w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty solowe. W 2008 roku wróciła do Koszalina, ciężko chora na raka piersi. W wyniku osobistej interwencji prezydenta Mirosława Mikietyńskiego otrzymała mieszkanie komunalne.

W latach 60. odnosiła sukcesy na Festiwalu w Opolu: O mnie się nie martw (1964), Nie wiem czy warto (1965), Nie bądź taki szybki Bill (1966), Trzynastego (1967).

Mały książę

Był taki ktoś

Źródło: Wikipedia, YouTube oraz informacje własne. Foto: TVP Kultura.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież